بررسی ها و مقالات

تکنولوژی و کاربرد نویز کنسلینگ

نویز کنسلینگ و یا قابلیت حذف نویز یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ویژگی‌هایی است که امروزه برای خرید یک هندزفری یا هدفون باید به آن توجه داشته باشید.

سال‌های زیادی است که موبایل‌ها و تلفن‌های هوشمند در زندگی انسان‌ها جای خود را باز کرده‌اند. در طی این سال‌ها نه تنها فناوری‌ها و تکنولوژی‌های درون این تلفن‌ها روز به روز پیشرفت کرده، بلکه اکسسوری ها مثل انواع هندزفری ،هدفون و ساعت هوشمند نیز هر روز با فناوری‌های جدید و قابلیت‌های تازه بیشتری به بازار عرضه می شوند.

حذف نویز فعال(Active Noise-Cancelation)، که اگر برای خرید هندزفری یا هدفون به بازار مراجعه کنید، حتماً نام آن را می‌شنوید، یکی از این فناوری‌های جدید و جذاب است. قابلیت حذف نویز همان چیزی است که خیلی از افراد زمانی آرزویش را داشتند. برای آشنایی با این فناوری جدید، کاربردها و انواع آن با ما همراه باشید.

نویز کنسلینگ چیست؟

قابلیت حذف نویز به زبان ساده یعنی حذف صداهای مزاحم محیط اطراف شما، چه در هنگام صحبت کردن و چه در هنگام گوش دادن به موسیقی یا کتاب صورتی مورد علاقه‌تان.

تقریباً برای همه‌ی ما اتفاق افتاده که در محیط‌های شلوغ عمومی مثل اتوبوس‌ و یا در هنگام پیاده‌روی در کنار خیابان‌ و اتوبان‌ سروصدای ماشین‌ها، موتورها و افراد باعث شده باشد که از دنیای موسیقی موردعلاقه‌ی خود به بیرون کشیده شویم و یا جمله‌ی از کتاب صوتی خود را نشنویم و مجبور شویم دوباره فایل صوتی را به عقب برگردانیم. حتماً شما هم در این مواقع حسابی کلافه می‌شوید.

اگر این کلافگی شما را حسابی آزار می‌دهد، می‌توانید با خرید یک هندزفری با قابلیت نویز کنسلینگ این احساس را کمتر تجربه کنید. اما این تکنولوژی چگونه عمل می‌کند؟

نحوه‌ی عملکرد و انواع فناوری Noise Cancelling

همه‌ی ما می‌دانیم که صداها در واقع ارتعاشاتی با طول موج مشخص هستند که خود را به گوش ما می‌رسانند. هر صدایی با توجه به بلند یا کم بودن آن طول موج متفاوتی را ایجاد می‌کند. حالا دستگاه‌های مجهز به نویز کنسلینگ برای اینکه این امواج جانبی در هنگام استفاده از هندزفری یا هدفون کمتر به گوش ما برسند و مزاحمت زیادی ایجاد نکند، از دو روش استفاده می‌کنند

نویز کنسلینگ پسیو(passive Noise-Cancelation)

Noise Cancelling در این حالت به سخت افزار و نوع طراحی فیزیکی هدفون و هندزفری برمی‌گردد. در واقع اگر در لیست مشخصات هدفون تنها به نویز کنسلینگ پسیو آن اشاره شده بود، منظور طراحی خاص گوشی‌های هدفون است. این دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که صداهای مزاحم کمتر به گوش برسند. بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار این طراحی را در نظر گرفته‌اند.

البته بعضی از شرکت‌ها به صورت ویژه برای طراحی دستگاه خود با این قابلیت تلاش کرده‌اند و از متریال مخصوصی برای جذب بیشتر امواج کمک گرفته‌اند.

برای مثال شرکت اپل که در طراحی ایرپاد پرو از سری‌های سیلیکونی به منظور ایزوله کردن محیط گوش استفاده کرده است. معمولاً این هندزفری یا هدفون‌ها به صورت کامل گوش شما را پر می‌کنند تا هیچ راهی برای ورود صدا باقی نماند.

رفع نویز به صورت پسیو به شما کمک می‌کند تا در محیط‌های شلوغ و پر از سروصدا‌های نامنظم تمرکز بیشتری داشته باشید.

نویز کنسلینگ اکتیو(Active Noise-Cancelation)

وقتی برای خرید هدفون نویز کنسلینگ اقدام می‌کنید، حتماً از داشتن فناوری رفع نویز فعال آن مطمئن شوید. در واقع می‌توان گفت که منظور اصلی از فناوری Noise Cancelling نوع active یا فعال آن است.

این فناوری که از تکنولوژی بالایی استفاده می‌کند، تمام امواج‌های صوتی اطراف شما را مورد بررسی و شناسایی قرار می‌دهد. سپس طولی موجی درست معکوس آن‌ها تولید کرده تا موج موردنظر را خنثی کند و به این صورت موجب حذف نویز قبل از رسیدن آن به گوش شما خواهد شد.

هدفون‌ها و هندرفری‌های نویز کنسلینگ بر پایه یکی از اصول فیزیک یعنی اصل آنتی فاز عمل می‌کنند، این اصل مفهوم ساده‌ای است اما به‌سختی می‌توانید آن را دقیقاً درک کنید. وقتی دو موج یکسان هم فرکانس با دامنه یکسان را روی همدیگر قرار دهیم، بلندترین و پایین‌ترین نقاط آن‌ها با یکدیگر هماهنگ می‌شوند و در حالتی قرار می‌گیرند که در علم فیزیک به آن آنتی فاز گفته می‌شود و باعث ایجاد  طول‌موج بزرگ‌تر (صدای بلندتر) می‌شود.

اما درصورتی‌که دو موج با هم روی هم قرار بگیرند و دقیقا با نصف طول موج با بالاترین و پایین‌ترین موج دیگر هماهنگ شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

در این حالت امواج در حالتی قرار می‌گیرند که به آن خارج از فاز گفته می‌شود. در این حالت امواج به دلیل عمل کردن فشار مثبت یک موج در مقابل فشار منفی موج دیگر (یا بالعکس)، از یکدیگر تفریق می‌شوند.

در این حالت یک موج اضافه می‌شود و یک موج کم می‌شود؛ بنابراین هیچ موجی باقی نمی‌ماند. قابلیت حذف نویز بر مبنای همین اصل فیزیکی شکل گرفته است؛ اما چگونه در هندرفری‌ها و هدفون‌ها عمل می‌کند؟

این تکنولوژی به خصوص در شبیه سازی موج‌های صوتی یکنواخت بسیار موفق عمل می‌کند. منظورمان از موج‌های صوتی یکنواخت، صداهایی است که به صورت ثابت در محیط پخش می‌شوند و شما را آزار می‌دهند. مثل صدای قطار در طول سفر و یا صدای عبور و مرور ماشین در خیابان‌های پر رفت و آمد.

گوشی‌های هدفون‌ها و هندرفری‌های مجهز به قابلیت نویز کنسلینگ، دارای میکروفون‌های کوچکی هستند که صداهای محیطی را ضبط می‌کنند و سپس قطعات الکترونیکی درون آن‌ها این صداها را از میکروفون‌ها دریافت می‌کنند؛ در مرحله بعدی هدفون‌ها یا هندزفری‌ها صدایی را ایجاد می‌کنند که دقیقاً مخالف طول‌موج صدای ضبط‌ شده توسط میکروفون‌ها است (ضد فاز) تا آن صدا حذف شود و تنها صدایی که می‌شنوید، صدای موسیقی با وضوح و شفافیت بسیار بالا باشد.

البته نباید فراموش کنیم که قابلیت نویز کنسلینگ تنها روی کاغذ و از لحاظ نظری به‌خوبی عمل می‌کند و در گجت‌های مجهز به این قابلیت، میزان حذف صداهای محیطی تا میزان ایده‌آل حذف این صداها فاصله بسیار زیادی دارد.

این دستگاه‌ها نمی‌توانند صداهای ناگهانی مانند صدای بوق ماشین و سایر اصوات مشابه را به‌خوبی تشخیص دهند و حذف کنند.

از ویژگی نویزکنسلینگ در دو قسمت ورودی و خروجی هندزفری یا هدفون استفاده می‌شود:

قسمت خروجی یا میکروفون:

این قابلیت در قسمت میکروفون گوشی‌های هوشمند به کار گرفته می‌شود تا هنگامی‌که، شما در حال صحبت با فردی در آن سوی خط هستید، طول موج صدای شما را از صداهای محیط اطرافتان تشخیص داده و آن را از بقیه طول موج‌ها جدا کند. به این ترتیب تنها صدای شما با کیفیت بیشتر به گوش طرف مقابل خواهد رسید.

قسمت ورودی یا هدفون:

این قابلیت اگر در قسمت ورودی هندزفری تعبیه شده باشد، به کاربر کمک می‌کند تا در هنگام استفاده از آن صداهای مزاحم اطراف خود را کمتر بشنود. دقت داشته باشید که این قابلیت موجب حذف تمامی صداهای مزاحم نخواهد شد، بلکه تنها صداهایی که طول موجی پایین و ثابت دارند را به خوبی حذف می‌کند. مثل صدای موتور ماشین و یا هواپیما و..

چرا باید هندزفری یا هدفون ANCبخریم؟

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که چرا باید هدفون نویز کنسلینگ بخریم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال بهتر است در مورد کاربردهایی این فناوری بیشتر بدانید تا با توجه به قیمت بالاتر هندزفری‌ها و هدفون‌های مجهز به ANC بتوانید بهتر برای خریدن یا نخریدن آن‌ها تصمیم بگیرید.

افزایش تمرکز: استفاده از هدفون‌های حذف نویز به شما کمک می‌کند تا در هنگام کار و به خصوص در دفترهای اداری شلوغ با تمرکز بیشتری کار خود را انجام دهید.

افزایش لذت موسیقی: شنیدن موسیقی برای مغز انسان نوعی ورزش به حساب می‌آید. گوش دادن به موسیقی‌های موردعلاقه‌تان در محیط‌های شلوغ و لذت بردن از آن‌ها در هر شرایطی با استفاده از هندزفری‌های حذف نویز امکان پذیر است.

کیفیت مکالمه بهتر: این قابلیت کمک می‌کند تا در هنگام صحبت با دوستان و عزیزان خود کیفیت صدای بیشتری داشته باشید و حتی در پرسروصداترین مهمانی‌ها و جشن‌ها نیز به راحتی با آن‌ها صحبت کنید.

حفظ سلامت گوش: اگر در محیط‌های شلوغ و در کنار اتوبان‌ها و خیابان‌ها قصد استفاده از هندزفری‌های معمولی را داشته باشیم، مجبور می‌شویم که صدای موسیقی را تا آخر بلند کنیم که قطعاً در دراز مدت به گوش ما آسیب خواهد رساند. در صورتی که با هندفون‌های مجهز به نویز کنسلینگ می‌توانید با صدای متوسط نیز در پرسروصداترین محیط‌های از فایل صوتی خود نهایت استفاده را ببرید.

مشکلات استفاده از Noise Cancelling :

متأسفانه بعضی از افرادی که از هدفون‌ها یا هندزفری‌های نویز کنسلینگ استفاده می‌کنند، معمولاً احساس سرگیجه و سردرگمی دارند. در برخی موارد مشکلاتی مثل سردرد و حالت تهوع نیز برای این افراد ایجاد می‌شود.

طبق گفته دکتر «سارا استاک پل» (Sarah Stockpole)، دکتر گوش حلق و بینی این فناوری باعث تحریک گیرنده‌های متصل به استریوسیلیای گوش (برآمدگی‌های مو مانند کوچکی که برای شنوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند) می‌شود.

زمانی که این گیرنده‌ها تحریک می‌شوند، به‌ اشتباه به مغز این پیام را ارسال می‌کنند که سر در حال حرکت است. در این حالت در حالی‌ که چشم‌ها ثابت هستند، ارسال پیام‌های ترکیب‌ شده با یکدیگر به مغز باعث می‌شود مغز تصور کند سر فرد در حال حرکت است و به همین دلیل فرد احساس می‌کند سرگیجه دارد.

راه‌حل کاهش شدت این مشکلات در فرد، کاهش میزان نویز کنسلینگ فعال یا همان نویز کنسلینگ است که در مورد آن توضیح دادیم. کاهش میزان نویز به چند روش می‌تواند انجام شود.

نخسین راه‌حل کاهش میزان نویز کنسلینگ توسط اپلیکیشن‌های اختصاصی هندرفری‌ها یا هدفون‌ها است که همراه‌ با برخی از آن‌ها عرضه می‌شود. شما می‌توانید از طریق کنترل پنل این اپلیکیشن‌ها یا بخش‌های مشابه میزان حذف نویز را به‌راحتی کاهش دهید.

راه‌حل دوم رفع این مشکل، خرید هدفون‌ها و هندرفری‌های نویز کنسلینگ میان‌رده و نه‌چندان خوب است! البته باید این نکته را هم خاطرنشان کنیم که چنانچه قابلیت نویز کنسلینگ باعث ایجاد سردرد، سرگیجه و حالت تهوع در شما نمی‌شود، استفاده از هدفون‌ها و هندرفری‌های نه‌چندان خوب (نسبت به نمونه‌های مشابه رده‌بالاتر) می‌تواند برایتان آزاردهنده باشد؛ بنابراین در هنگام خرید هدفون‌ها و هندرفری‌های نویز کنسلینگ باید دستگاهی را انتخاب کنید که کاملاً مناسب شرایط جسمی شما باشد.

راه‌حل سوم جلوگیری از ایجاد مشکلات جسمی ناشی از نویز کنسلینگ، خرید دستگاه‌های فاقد این قابلیت است. راه‌حل چهارم هم خرید دستگاه‌هایی است که مجهز به نویز کنسلینگ باشند؛ اما امکان خاموش یا روشن کردن این قابلیت در آن‌ها وجود داشته باشد.

در ضمن باید این نکته را متذکر شویم که درصورتی‌که معمولاً در محیطی هستید که باید به سروصدای اطراف خود واکنش سریع نشان دهید و می‌خواهید در چنین محیط‌هایی با هدفون یا هندزفری موسیقی گوش دهید، به‌هیچ‌وجه نباید دستگاه‌های دارای قابلیت نویز کنسلینگ را برای خرید انتخاب کنید و استفاده از چنین هندزفری‌ها و هدفون‌هایی می‌تواند برای‌تان دردسرآفرین شود.

لازم به توضیح است که برخی هندرفری‌ها و هدفون‌های ارزان‌قیمت دارای فناوری نویز کنسلینگ پسیو (Passive Noise Cancelling) هستند. در این دستگاه‌ها میکروفون برای ضبط صداهای محیطی و همچنین قطعات الکترونیکی برای تشخیص صداهای مزاحم محیطی و حذف آن‌ها وجود ندارد و تنها پوشش فیزیکی روی گوشی‌های آن‌ها قرار گرفته تا از ورود صداهای محیطی مزاحم به داخل گوش به‌صورت فیزیکی تا جای ممکن جلوگیری شود و فرد صدایی شفاف را بشنود.

البته در نظر داشته باشید که برای تضمین سلامت گوش، باید هندزفری خود را چه معمولی باشد، چه مجهز به قابلیت حذف نویز فعال، به صورت اصولی ضدعفونی کنید.

فعال کردن این ویژگی باعث می‌شود که شارژ هدفون و یاهندزفری بلوتوثی شما زودتر تمام شود و نیاز باشد که آن بیشتربه شارژر متصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *